Σάββατο 29 Μαρτίου 2014

Με περίπατο στον τελικό του Final 4 ο Πανναξιακός!

Ένα βήμα πριν τη δόξα, βρίσκεται πλέον η ομάδα της Νάξου μετά τη σημερινή νίκη-πρόκριση επί του Ηρακλή, στο Final 4 του κυπέλλου βόλεϋ γυναικών.

Τα κορίτσια του Kovacic, με εξαιρετική απόδοση σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού επικράτησαν με 3-0 σετ και ετοιμάζονται για την κούπα στον αυριανό (19.30) τελικό με αντίπαλο τον Ολυμπιακό.
Σαρωτικός στο 1ο σετ ο Πανναξιακός, με δύσκολο σερβίς, αποτελεσματικός στο μπλοκ και με καλή άμυνα καθάρισε εύκολα με 25-12 σε 20 λεπτά.
Στο δεύτερο, ο γηραιός προηγήθηκε με 8-10, αλλά... μέχρι εκεί. Ο ΑΟΝ απ' τα μέσα του σετ και μετά συνήλθε, πήρε εκ νέου το προβάδισμα, το οποίο μέχρι το τέλος δεν έχασε ποτέ επικρατώντας τελικά με 25-18.
Πιο εύκολα απ' ότι δείχνει το 25-20, κατακτήθηκε και το 3ο και τελευταίο σετ για τον Πανναξιακό, που παρουσιάστηκε διαβασμένος, σοβαρός και αποτελεσματικός, αφήνοντας υποσχέσεις για τον αυριανό μεγάλο τελικό της διοργάνωσης...
Συγκλονιστική παρουσία και απο τον κόσμο του Πανναξιακού, ο οποίος επικράτησε κατά κράτος στη μάχη της εξέδρας μετατρέποντας το κλειστό της Πύλου... σε ΔΑΚ

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Τρίβουνιτς 7 (4/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. – 33% άριστες), Κωνσταντινίδου 7 (6/8 επ., 1 άσο), Τσέσλιαρ 5 (3/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ράντοβιτς 14 (13/34 επ., 1 άσο, 44% υπ. – 39% άριστες), Καρπουζά 10 (8/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ) Εμμανουηλίδου 9 (4/8 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κακουράτου –λ (43% υπ. – 43% άριστες)

Ηρακλής (Μίλεφ): Κωνσταντινίδου Λ. 3 (1/3 επ., 2 άσοι), Βέλλιου 8 (7/23 επ., 1 άσο, 46% υπ. – 32% άριστες), Κυριακίδου 7 (3/11 επ., 4 μπλοκ), Κομνίνο 1 (1 άσο), Στράντζαλη 13 (12/27 επ., 1 άσο, 40% υπ. – 35% άριστες), Αλτίνη 7 (6/23 επ., 1 άσο), Αρτακιανού –λ (78% υπ. – 33% άριστες) / Δάρδα, Καλαϊτζίδου, Παπαστεφάνου, Δαμιανίδου.
*Στον έτερο ημιτελικό, ο Ολυμπιακός, επικράτησε άνετα του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ (25-20, 25-19, 25-23).